INSTRUKCJA


Oderwij perforowany, prostokątny panel
na przodzie pudełka

Rozetnij folię i odklej od podłoża

             Najlepszymi miejscami do uprawy grzybów są zazwyczaj piwnice, garaże, budynki gospodarcze i tym podobne miejsca, gdzie panuje względnie duża wilgotność i niższa temperatura niż w pomieszczeniach mieszkalnych.
Jako, że zaraz przy podłodze jest zazwyczaj niższa temperatura niż w wyższych partiach pomieszczenia, poleca się ustawić grzybnie na podłodze, w pozycji pionowej.
Zakres temperatury uprawy dla boczniaka ostrygowatego to 7C-22C
Im niższa temperatura uprawy, grzyby rosną wolniej, ale sa lepszej jakości.
Zakres temperatury dla boczniaka cytrynowego i różowego to 15C-24C

Od wiosny do jesieni uprawę można prowadzić na zewnątrz, jednak należy pamiętać, że grzybnia musi być całkowicie osłonięta od wiatru i promieni słonecznych.

Rozcięte miejsce zraszaj wodą
2-3 razy dziennie

Jeśli w pomieszczeniu panuje dość wysoka wilgotność, zraszanie wodą nie jest konieczne.

W sytuacji gdy z rozciętego miejsca, jeszcze nie zaczęły rosnąć grzyby, dobrze jest bezpośrednio zraszać rozcięte miejsce, tak aby nie wyschło.
Kiedy zaczną pojawiać się małe zawiązki grzybów ( kalafiorki) wówczas zraszać należy z odległości 20-30cm. Najefektywniej jest robić mgiełkę która swobodnie opada na owocniki, niż pryskać bezpośrednio na nie.
W pomieszczeniach gdzie powietrze jest suche, można umieścić grzybnię na górze pojemnika z wodą, tak aby lustro wody było 20-40 cm poniżej grzybni. Powinno to zwiększyć wilgotność powietrza.

Zerwij grzyby, kiedy brzegi największych
kapeluszy zaczną się prostować

Najlepszej  jakości są młode owocniki z podwiniętymi w dół brzegami.
Kiedy brzegi kapeluszy zaczynają się prostować, lub pojawia się na nich lekko brązowa linia, to znak, że należy je zerwać.

 

Grzyby zrywaj ręką, tak aby nie
zostały żadne resztki nóżek na podłożu

Ważne jest, aby usunąć z podłoża wszystkie pozostałości po grzybach. Zapewni to utrzymanie grzybni w czystości przed następnym rzutem.


Po 10-14 dniach odpoczynku,
powinien pojawić się drugi rzut


Po 10-14 dniach odpoczynku, grzybnie można zanurzyć w zimnej wodzie na całą noc. W tym celu należy położyć obciążenie na górę, tak aby cała grzybnia była zanurzona w wodzie.
Moczenie grzybni przed drugim rzutem nie jest konieczne, jednak może to zwiększyć plony z drugiego rzutu.
Całą procedurę należy powtórzyć jak przed pierwszym rzutem.
Możliwy jest również trzeci rzut

Po zużyciu nie wyrzucaj grzybni do kosza. Rozkruszone podłoże służy jako nawóz wzbogacający glebę w azot i inne cenne składniki. Tym samym zamyka się obieg w środowisku 🙂